Poenari: Φτάνοντας στο τέλος

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser521
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser521

Guest
large_tww4.jpg.223a194a390a8022c0ac73d739c1650b.jpg
Η νύχτα έχει αρχίσει να πέφτει στις οροσειρές της Τρανσυλβανίας.
Στην κοιλάδα του Poenari ο ερχομός του καλοκαιριού δεν είχε τις συνήθεις μυρωδιές της φύσης, μα η γεύση του αίματος και της σκόνης σκέπαζε ολόκληρη την κοιλάδα μέχρι εκεί που έφτανε το μάτι. Οι φωτιές από τα κατεστραμμένα χωριά από την μια μέχρι την άλλη άκρη του βασιλείου έδιωχναν το κάθε σκοτάδι της νύχτας.

Ο καλπασμός των αλόγων από τις ορδές της VVV σκέπαζε κάθε άλλο θόρυβο. Το βασίλειο έπεφτε στα χέρια τους και στα 4 σημεία του ορίζοντα.
Η ΚΤΦ γνώριζε την συντριβή και προσπαθούσαν να συγκρατήσουν τα τελευταία τους οχυρά. Όμως, ο πόλεμος είχε πλέον κριθεί και ήταν μονάχα ελάχιστες μάχες που απόμεναν μέχρι την επικράτηση.

INFO: Ο ιπποτισμός είναι χαρακτηριστικός μεσαιωνικός θεσμός της φεουδαρχικής κοινωνίας. Από τα πρώτα χρόνια της κλασικής αρχαιότητας, η ίδια λέξη (ιππείς) σήμαινε και τους έφιππους στρατιώτες και τα μέλη μιας ορισμένης κοινωνικής τάξης εφόσον έπρεπε να έχουν μια ορισμένη περιουσία όσοι υπηρετούσαν έφιπποι στο στρατό. Έτσι, στην αρχαία Αθήνα, οι ιππείς αποτελούσαν τη δεύτερη τάξη στην κοινωνική ιεραρχία σύμφωνα με τη νομοθεσία του Σόλωνος (αρχές του 6ου π.Χ. αιώνα), ενώ στη Ρώμη οι equites που πρωτοεμφανίστηκαν τον 3ο π.Χ. αιώνα απετέλεσαν ενδιάμεση τάξη μεταξύ ευγενών και λαού.

Τελικά, οι ιππότες, ο ιπποτισμός και πολλά από τα ιδανικά τους άρχισαν να φθίνουν κατά το 15ο αιώνα εξαιτίας της αποσύνθεσης της φεουδαρχικής κοινωνίας και εξαφανίστηκαν μαζί μ’ αυτή. Οι αναφορές σε ιππότες με άσπρα άλογα τους αιώνες που ακολούθησαν, ήταν απλώς μια μελαγχολική αναδρομή σε ένα παρελθόν που τροφοδότησε τις φαντασιώσεις πολλών κορασίδων.

- Και ξεπερνώντας το λυρικό κομμάτι και τις άχρηστες πληροφορίες της ημέρας, αν συνοψίζαμε τα όσα συνέβησαν στον κόσμο 16- «Poenari», ήταν τα εξής:

1. REV: Η μεγάλη ηττημένη. Δυνατή φυλή, fair-play με σχέδιο από την αρχή, μα δυστυχώς, μάλλον δεν πήγε καλά ο εσωτερικός συντονισμός την κρίσιμη στιγμή.
Την αδικεί κατάφωρα η 3η θέση.

2. ΚΤΦ: Στην τελική της μορφή μια φυλή με ενθουσιώδεις noobs, χωρίς καμία στρατηγική και μάλλον όλοι τους θα ήταν ικανοποιημένοι από την 3η θέση.
Όμως, οι συγκυρίες τους έφεραν να αγωνίζονται στο τέλος του κόσμου.
Έτσι, είδαμε απρόβλεπτες κινήσεις και απίστευτο αριθμό «κατακτήσεων» (αποίκησης πιο σωστά) βαρβαρικών χωριών, καθώς και ένα ρεκόρ δημιουργίας δορατοφόρων!

3. VVV: Πέρασε διάφορα κύματα ανασύνταξης και οργάνωσης των μελών της, μα διαθέτοντας ανθρώπους με περισσότερη εμπειρία, πήρε την κατάσταση στα χέρια της σε μια στιγμή που κανένας δεν την περίμενε, δημιουργώντας ένα σερί επιθέσεων και κατακτήσεων.
Στο τέλος, δυνατοί παίκτες/-ες που στηρίζονταν στις δικές τους δυνάμεις, ήταν αναμενόμενη η συνεχόμενη επέλαση και όλη αυτή η συνεχής δημιουργία επιθετικών στρατών.
Επικράτησε απολύτως δίκαια.

- Εν' κατακλείδι:

1. Η στάση της ΚΤΦ στο τέλος ήταν άσκοπη και φανέρωσε φθόνο και δειλία. Μιλάω για τις συνεχόμενες κατακτήσεις βαρβαρικών χωριών. 10-15, ο κάθε παίκτης στην 8αδα τους. Τις τελευταίες μέρες έφτασαν να πιάνουν βάρβαρα ακόμα και με 400 πόντους!

>>> Κάτι πρέπει να γίνει με αυτό. Οι ασύστολες κατακτήσεις βαρβαρικών δεν βοηθάνε ένα ευφυές παιχνίδι το οποίο απευθύνεται σε ανθρώπους με κάποιο στοιχειώδες iq.

2. Μεταφέρω από προφίλ, τα λέει όλα:

-Tι; Απλά «ένα παιχνίδι, είναι»;
- Όχι φίλοι μου. Ένα μέσο αξιολόγησης χαρακτήρων και ανθρώπινων συμπεριφορών είναι. Ένας ψυχίατρος, θα έβγαζε τρελά λεφτά εδώ μέσα!

Αυτός ο μαύρος τόπος
θα πρασινίσει κάποτε.
Το σιδερένιο χέρι του Γκετς θ’ αναποδογυρίσει τ’ αμάξια
θα τα φορτώσει θημωνιές από κριθάρι και σίκαλη
και τότε πάλι στις σπηλιές των ποταμών θ’ αντηχήσουν
βαριά σφυριά της υπομονής
όχι για δαχτυλίδια και σπαθιά
αλλά για κλαδευτήρια κι αλέτρια.

[Νίκος Γκάτσος «Ο ιππότης κι ο θάνατος» - 1976]
 

Συνημμένα

  • poenari_end.jpg
    poenari_end.jpg
    161,3 KB · Προβολές: 3

DeletedUser531

Guest
καλησπερα φιλε, εχεις απολυτο δικιο για μενα,κ εννοω οσα λες για τους ΚΤΦ, την φυλη στην οποια ανηκω. Προσπαθησα να τους πω 5-6 πραγματακια..
Ομως δεν λες κατι για τους VVV, το μυστικο της επιτυχιας τους! ετοιμα χωρια μεσω κο πλευ οταν φυλη διασπαστηκε, οταν ξεκινησε ο καινουργιος κ17.. και απο το πουθενα ξεκινησανε! μεχρι 2-3 ρουφιανους ειχαμε, που γνωριζαν τις περισσοτερες κινησεις μας και δρουσαν αναλογως..
μετα πιασανε τις κουβεντες αλλα απο πεισμα και μονο(λαθος μας) δεν μπορουσαμε να γεφυρωσουμε το χασμα.. εξου και οι σπασμωδικες κινησεις..
Να λεμε τα συκα συκα και τη σκαφη σκαφη
 

DeletedUser521

Guest
Προφανώς δε γνωρίζω τα εσωτερικά της κάθε φυλής και έτσι δε μπορώ να έχω πλήρη άποψη.
Από την άλλη πάλι, δε βλέπω στο που φταίνε οι ρουφιάνοι που το 99% της ΚΤΦ δεν είχε ούτε στρατηγική, ούτε τακτική.
Το μόνο που τους ένοιαζε ήταν τα πολλά χωριά και αυτά βαρβαρικά, ίσως για να είναι ψηλά στη βαθμολογία.
Αυτό από μόνο του δείχνει πως δεν έχουν καταλάβει καθόλου το παιχνίδι. Το είδαμε άλλωστε και πρακτικά μέσα.
Υπήρξαν παίκτες στις άλλες δυο φυλές που μπήκαν πιο μετά από μερικούς της ΚΤΦ και τώρα τους παίρνουν δυο-δυο τα χωριά.

Λυπάμαι, μα η συγκεκριμένη «φυλή» υποβάθμισε το παιχνίδι και τη νοημοσύνη μας και φυσικά μόνο ειρωνείες μπορούν να ειπωθούν.
Το αντιλαμβάνεσαι όσο βλέπω με αυτά που λες.
 

DeletedUser534

Guest
καλησπερα φιλε, εχεις απολυτο δικιο για μενα,κ εννοω οσα λες για τους ΚΤΦ, την φυλη στην οποια ανηκω. Προσπαθησα να τους πω 5-6 πραγματακια..
Ομως δεν λες κατι για τους VVV, το μυστικο της επιτυχιας τους! ετοιμα χωρια μεσω κο πλευ οταν φυλη διασπαστηκε, οταν ξεκινησε ο καινουργιος κ17.. και απο το πουθενα ξεκινησανε! μεχρι 2-3 ρουφιανους ειχαμε, που γνωριζαν τις περισσοτερες κινησεις μας και δρουσαν αναλογως..
μετα πιασανε τις κουβεντες αλλα απο πεισμα και μονο(λαθος μας) δεν μπορουσαμε να γεφυρωσουμε το χασμα.. εξου και οι σπασμωδικες κινησεις..
Να λεμε τα συκα συκα και τη σκαφη σκαφη

Καλησπερα,
δεν μπορω να βλεπω καθε φορα τα ιδια και τα ιδια πες μας κατι καινουργιο ολη την ωρα για διπλους και κο-πλαι διαβαζω... Εξηγησε μου που κολλαει ο Κ17 εδω? αυτο που λες δεν εχει νοημα! Δηλαδη επειδη ανοιξε ενας καινουργιος κοσμος θα πανε οι παικτες της φυλης να νομπλαρουν τα κο-πλαι/διπλους λογαριασμους που λες? lol ααα ναι κατσε ξερω εγω! επειδη ηταν πραγματικοι παικτες και απλα τα παρατησαν για να παιξουν στον καινουργιο κοσμο λεω εγω τωρα.... (thinking) και σε αυτο που λες για την φυλη επιτηδες εσπασε σε 2 για λογους στρατηγικης αλλα που...

''μετα πιασανε τις κουβεντες αλλα απο πεισμα και μονο(λαθος μας) δεν μπορουσαμε να γεφυρωσουμε το χασμα.. εξου και οι σπασμωδικες κινησεις..''

Εξηγησε μου λιγο αυτο το part γιατι δεν σε επιασα?!?
 

DeletedUser531

Guest
επειδη ηταν πραγματικοι παικτες και απλα τα παρατησαν για να παιξουν στον καινουργιο κοσμο λεω εγω τωρα....
Αυτο εννουσα εγω, αλλα εσυ θελεις να μας το παιζεις εξυπνοπουλι! ανοιξε ο κοσμος και ο βασικος πυρηνας που ετρεχε την φυλη εφυγε στον κ17
και αφησανε χωρια χωρις διοικηση.. εκει καποιοι επιτηδειοι θελησαν να το εκμεταλευτουν μεσω κο πλευ

''μετα πιασανε τις κουβεντες αλλα απο πεισμα και μονο(λαθος μας) δεν μπορουσαμε να γεφυρωσουμε το χασμα.. εξου και οι σπασμωδικες κινησεις..''
για αυτο,θα μου πεις ποιος εισαι στο παιχνιδι και θα σου απαντησω

και σε αυτο που λες για την φυλη επιτηδες εσπασε σε 2 για λογους στρατηγικης αλλα που...
εγω ειπα οτι διασπαστηκε η φυλη λογω κ17, για ποια στρατηγικη μου μιλας;
 

DeletedUser531

Guest
και οταν λεω μυστικο της επιτυχιας, εννοω οτι απο εκει που εχεις 2 χωρια καταληγεις να εχεις 7 χωρια απο 7000 ποντους, οποτε καταλαβαινεις οτι διευκολυνεται η νικη.. και αυτα που λεω ειναι πριν την εννωση bpaliedw με pitrakis army
 

DeletedUser534

Guest
''ετοιμα χωρια μεσω κο πλευ οταν φυλη διασπαστηκε, οταν ξεκινησε ο καινουργιος κ17.. και απο το πουθενα ξεκινησανε!''

δες τι γραφεις τι θες να καταλαβω με αυτο? γραφεις 3 πραγματα σε αυτο...οκ ειμαι χαζος anyway παμε παρακατω.

''ανοιξε ο κοσμος και ο βασικος πυρηνας που ετρεχε την φυλη εφυγε στον κ17
και αφησανε χωρια χωρις διοικηση.. εκει καποιοι επιτηδειοι θελησαν να το εκμεταλευτουν μεσω κο πλευ''

οπα εσυ το πηγες πολυ πισω τωρα... Λοιπον αυτοι που εφυγαν ηταν ολοι νοομπαδες ηρθαν τα ζορια απο τους REV και την εκαναν στον αλλο κοσμο και το ριξανε στο δεν εχω χρονο να ασχοληθω...δευτερων κανενας απο αυτους δεν εδωσε κο-πλαι οταν εφυγαν. ολα τα χωρια τα αδειασαμε για να τα παρουμε αρα ασε τα ''καποιοι επιτηδειοι θελησαν να το εκμεταλευτουν μεσω κο πλευ'' και να ειχα κο- πλαι παλι το ιδιο θα εκανα οπως και εσυ.. δηλαδη τι ηθελες να αφησω ολα τα χωρια να τα παρουν οι εχθροι μου? χαζος ειμαι ?
Εαν σου πω ποιος ειμαι θα εχει καποια διαφορα στην απαντηση σου?

και οταν λεω μυστικο της επιτυχιας, εννοω οτι απο εκει που εχεις 2 χωρια καταληγεις να εχεις 7 χωρια απο 7000 ποντους, οποτε καταλαβαινεις οτι διευκολυνεται η νικη.. και αυτα που λεω ειναι πριν την εννωση bpaliedw με pitrakis army
Δεν διευκολινει τιποτα γιατι οπως σου ειπα τα χωρια τα αδειασαμε αρα σπασαμε στρατο + καταληγεις με 5-6 χωρια τα οποια εχουν 0 στρατο αρα δεν γινοταν να τα καλυψουμε με τιποτα.. απλα ειμασταν τυχεροι γιατι ολοι οι υπολοιποι απλα κοιτουσαν και δεν εκαναν τιποτα....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser531

Guest
οπα εσυ το πηγες πολυ πισω τωρα... Λοιπον αυτοι που εφυγαν ηταν ολοι νοομπαδες ηρθαν τα ζορια απο τους REV και την εκαναν στον αλλο κοσμο και το ριξανε στο δεν εχω χρονο να ασχοληθω...δευτερων κανενας απο αυτους δεν εδωσε κο-πλαι οταν εφυγαν. ολα τα χωρια τα αδειασαμε για να τα παρουμε αρα ασε τα ''καποιοι επιτηδειοι θελησαν να το εκμεταλευτουν μεσω κο πλευ'' και να ειχα κο- πλαι παλι το ιδιο θα εκανα οπως και εσυ.. δηλαδη τι ηθελες να αφησω ολα τα χωρια να τα παρουν οι εχθροι μου? χαζος ειμαι ?
Εαν σου πω ποιος ειμαι θα εχει καποια διαφορα στην απαντηση σου?
1.δεν ηταν καθολου νουμπαδες αυτοι που φυγανε
2.Εγω μιλησα με ενα τυπο, και μου ειπε ολο το χρονικο.. δεν βρισκω δυστυχως την συνομιλια μας.. οχι για να αντιγραψω τι ειπαμε, αλλα για να θυμηθω και εγω ο ιδιος πως ακριβως εγινε,οπως και να εχει θυμαμαι οτι εγινε ετσι με την εναρξη του κ 17.. εχει περασει και καιρος..
3.Εστω οτι οι ρουφιανοι ειναι μεσα στο παιχνιδι, αλλα 3-4 ρε φιλε; ειναι πολλοι.. και αλλα αθεμιτα μεσα..
 

DeletedUser534

Guest
1. Ηταν οχι απλα νοομπαδες ΚΑΡΑνοομπαδες
2. Αμα δεν ξερεις ουτε τι ειπατε αυτο σημαινει οτι δεν ειπατε τιποτα με κανεναν...αρα no comments
3. Πες μου ποιοι ηταν οι 3-4 ? στο τελος θα μας πεις οτι και οι 50 της φυλης σου ηταν ρουφιανοι...
 

DeletedUser531

Guest
2.Εγω ημουν απλα ειλικρινης μαζι σου, λεγοντας οτι δεν βρηκα την συνομιλια για να επιβεβαιωσω τα λεγομενα μου.. και ακομα και μετα την κουβεντα μας, θα εχω στο νου μου οτι αυτο και αυτο μου ειπε ο φιλος σου
3.Πραγματικα, δεν θα σου πω κατι αλλο, γιατι μαντεψε, δεν ειμαι ρουφιανος.. τωρα εσυ λες τι λεει αυτος, λιγο που με νοιαζει, εγω ξερω λιγο που με νοιαζει...

Εν κατακλειδι, η νικη της VVV ηρθε απο τους καλους παικτες και το εμφατικο αποτελεσμα απο τους ανεντιμους τροπους.
Μπορειτε να συνεχισετε ετσι και σε αλλους κοσμους, λιγο που με ενδιαφερει, εγω θα εχω το κουτελο μου καθαρο οταν θα αποφασισω να ξαναπαιξω το παιχνιδι
και αυτο το τελευταιο το λεω για ειπες: και να ειχα κο- πλαι παλι το ιδιο θα εκανα οπως και εσυ.. δηλαδη τι ηθελες να αφησω ολα τα χωρια να τα παρουν οι εχθροι μου? χαζος ειμαι ?
δεν σου λεω οτι δεν ειναι αποδεκτο, ειναι και αυτο στρατηγικη κακα τα ψεμματα.. σου λεω οτι για μενα ειναι ανεντιμο..
 

DeletedUser534

Guest
Πριν δεν ειπες οτι δεν θυμασαι τι σου ειπε? λολ
''αλλα για να θυμηθω και εγω ο ιδιος πως ακριβως εγινε''
θα μου πεις τελικα τι ειχατε πει για ξερω για τι μιλαμε?

Εγω δεν θυμαμαι κατι για ρουφιανους... εγω θυμαμαι ενα ατομο που ζητησε να ερθει σε μας οταν καταλαβε οτι με τους ΚΤΦ δεν τραβαει, και αφου τον ηξεραν καποια ατομα απο την φυλη μας τον δεχτηκαμε....

ανεντιμο ξεανεντιμο οπως σου ειπα και σου ξαναλεω δεν θα αφηνα για κανενα λογο τα χωρια να τα παρει ο εχθρος μου....
 

DeletedUser521

Guest
Τα co είναι ένα θέμα και καλό είναι υπάρχει ένα όριο γι' αυτά.
Από εκεί και πέρα όμως, μας αρέσει ή όχι, είναι αποδεκτό την παρούσα.
Το να κατηγορούμε λοιπόν κάποιους που μπόρεσαν να κάνουν αυτό που δεν κάναμε εμείς, είναι λάθος και στην ουσία μια επικάλυψη σε μια ήττα μας.

Η διαφορά που υπήρχε στο παιχνίδι όλη την διάρκεια πριν το τέλος είναι η πραγματικότητα. Εννοώ η διαφορά πόντων, κλάσης και στρατού ανάμεσα στις 3 πρώτες φυλές.
Και η REV κι η VVV είχαν στρατηγική και όταν δεν υπήρχε κάτι να κάνουν είχαν τακτική.

Η γενοκτονία στους βάρβαρους που έγινε - το επαναλαμβάνω - υποβάθμισε το παιχνίδι και τη νοημοσύνη μας. Η ηλιθιότητα θριάμβευσε!
Οι μάχες που είδαμε και βλεπουμε φανερώνουν την διαφορά κλάσης.

Τώρα σοβαρά, φταίνε οι ρούφ, αν αυτοί πράγματι υπήρξαν;
Αυτοί δεν ήταν που ανέβασαν τόσα levels τη φυλή ΚΤΦ;

Επίσης, τόσο σε μηνύματα, όσο και σε ονομασίες χωριών είδα κάτι για κόρωνες «pay for win» και άλλα τέτοια γραφικά τα οποία επίσης φανερώνουν χαμηλή νοημοσύνη και όπως πάντα την ΜΗ αντίληψη του παιχνιδιού.

Κατ' αρχάς που είναι το κατακριτέο να πάρει κάποιος κόρωνες;
Και οι developers πρέπει να ζήσουν και οι servers να τρέχουν και τα forums να δουλεύουν και μεταφράσεις να γίνονται και και και... Έλεος πια με τζάμπα του ελληνάρα.

Από την άλλη είναι τέτοιος ο σχεδιασμός του παιχνιδιού (μα και άλλων) που να μην αδικούνται οι χωρίς coins. Και το μεγαλύτερο αβαντάζ που μπορώ να δω με τις κορώνες είναι η αύξηση των lvls της φυλής και το γρήγορο κτίσιμο κάποιας εκκλησίας.

Όσο είδα και η ΚΤΦ πήρε σαν φυλή από 300 κορόνες το κάθε μέλος. Τι τις έκανε; Δωρεά σε άστεγους βάρβαρους;
Και όοοοολοι οι άλλοι παίζανε με χιλιάδες κορώνες εκτός από την ΚΤΦ; :confused:

Τέλος, ένα παιχνίδι είναι. Και η νίκη και η ήττα στο πρόγραμμα είναι.
Μπράβο σε όσες και όσους παίξανε και περάσαμε καλά και στους ανθρώπους που από το κάθε πόστο δουλέψανε για να κάνουμε εμείς αυτό.
Καλό καλοκαίρι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser531

Guest
δεν ξερω, ποιος ειπε για της κορωνες, αλλα εχουμε ενα παιχτη που χωρις κορωνες ανεβαινει πολυ πιο γρηγορα απο αλλους που πληρωνουν..
τα λεβελ δεν ανεβηκαν απο ρουφιανους και δεν χασαμε αυτον τον κοσμο λογω αυτων,απλα συντελεσαν σε μια χαωδη κατασταση.. αυτα τα ολιγα.. καλο καλοκαιρι :)
 

DeletedUser299

Guest
Συγχατητήρια σε όλα τα παιδιά της VVV για την νίκη! Ήταν πολύ ωραίος κόσμος με εξαίρεση την τελευταία εβδομάδα που παίζαμε κυνηγητό με τα βάρβαρα των ΚΤΦ :p

UcaX1H5wR_2aP3Kg6K1lhQ.png

Περιμένουμε την ημερομηνία για το κλείσιμο...
 
Κορυφή