Λήξη προστασίας

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser452
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser452

Guest
Με την λήξη προστασίας ενός νέου παίχτη, δέχεται αμέσως επιθέσεις από τα γύρω χωριά, και σταματάει η παραγωγή και πρόοδος στο παιχνίδι. Καθιστώντας έτσι πολύ δύσκολο για τους νέους παίχτες να ανταπεξέλθουν. Η μόνη λύση είναι η είσοδος σε μια φυλή, που και αυτό έχει τον κύνδυνο να είσαι στόχος από αντίπαλες φυλές. Δεν θα έπρεπε να υπάρχει μια ισοροπία στις επιθέσεις σε νέα μέλη;
 

DeletedUser452

Guest
Όταν με την λήξη της προστασίας, έχω σύνολο 500, η και λίγο παραπάνω μονάδες, και δέχομαι επίθεση από 5 ή 6 χιλιάδες, το ηθικό, δεν θα αλλάξει το αποτέλεσμα... Ίσως, μια λύση, είναι να μην μπορεί να δεχθεί, ο νέος παίκτης, επίθεση από κανέναν, μέχρι να κάνει κάποια επιθετική κίνηση προς τον οποιοδήποτε, ή να γίνει μέλος κάποιας φυλής, και όλο αυτό, μέχρι να φτάσει τους 1000 πόντους.
 

DeletedUser414

Guest
Όταν με την λήξη της προστασίας, έχω σύνολο 500, η και λίγο παραπάνω μονάδες ....
Το παιχνίδι αυτό φίλε μου είναι "πολεμικό" κι όχι κάποιου τύπου "sim city". Στις 7 μέρες που έχεις περιθώριο προστασίας, μπορείς να έχεις πολύ παραπάνω από 500 αμυντικές μονάδες και αρκετά καλή οχύρωση! Στο λέει κάποιος που παίζει εδώ 2,5 χρόνια!
Το θέμα είναι το τι βάζει ο καθένας σαν προτεραιότητά του. Το να έχει ένα χωριό με πολλούς πόντους ή το να έχει ένα οχυρωμένο χωριό? ;)
 

noesis

Μέλος προσωπικού
Το ηθικό θα αλλάξει το αποτέλεσμα ως προς το στρατό που θα χρειαστεί ο επιτιθέμενος για να καθαρίσει ένα χωριό. Είναι προτιμότερο να πάρει κάποιος ένα βάρβαρο (που δεν θα του κόψει τους αριστοκράτες, δεν θα του κάνει backtime και reclaim), παρά να χαλάσει πολλαπλάσιο στρατό σε κάποιον που τον βλέπει με 70% ή 60% ηθικό.

Το να μην μπορεί να δεχθεί επίθεση κάποιος έως ότου επιτεθεί ο ίδιος πρώτος σε κάποιον παίκτη, προσωπικά δεν το θεωρώ απολύτως σωστό. Όχι από την άποψη του Sim City, αλλά από την άποψη του ότι κάποιος μπορεί να φτάσει τους 1.000 πόντους σε x μέρες ενώ κάποιος άλλος σε 4x. Αυτός που θα χρειαστεί τετραπλάσιο χρόνο για φτάσει στους 1.000 πόντους, θα είναι σε ακόμη μειονεκτικότερη θέση απ' ότι αν δεχόταν τις επιθέσεις με τη λήξη της προστασίας, γιατί ο επιτιθέμενος θα έχει τουλάχιστον τετραπλάσιες μονάδες.

Είχε συζητηθεί το θέμα της προστασίας αρχαρίων στην Εταιρεία και οι απόψεις ήταν διφορούμενες. Θα το επαναφέρω και όταν έχω κάποιο νεότερο θα ενημερώσω.
 

DeletedUser452

Guest
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση!! Θα περιμένω απάντηση! :)
 

DeletedUser452

Guest
Το παιχνίδι αυτό φίλε μου είναι "πολεμικό" κι όχι κάποιου τύπου "sim city". Στις 7 μέρες που έχεις περιθώριο προστασίας, μπορείς να έχεις πολύ παραπάνω από 500 αμυντικές μονάδες και αρκετά καλή οχύρωση! Στο λέει κάποιος που παίζει εδώ 2,5 χρόνια!
Το θέμα είναι το τι βάζει ο καθένας σαν προτεραιότητά του. Το να έχει ένα χωριό με πολλούς πόντους ή το να έχει ένα οχυρωμένο χωριό? ;)
Συμφωνώ φίλε, εγώ είμαι καινούριος παίχτης και δεν ξέρω καλά τις τακτικές. Απλά ξεκινώντας το παιχνίδι, με τη λήξη της προστασίας είχα τοίχος επίπεδο 11, και 800 στρατιώτες. Και αυτό γιατί ακολουθούσα τις αποστολές, κάτι που θα έκανε ο καθένας. Δεχόμουν επι 3 μέρες συνέχεια επιθέσεις από 2 άτομα μιας φυλής, κσι έμεινα στάσιμος σε ένα σημείο αυτές τις μέρες. Μέχρι που μου έκαναν αίτηση από μια φυλή και μπήκα. Τώρα πάλι τρώω επιθέσεις στο πρώτο μου χωριό, και έχει μείνει ακόμα στάσιμο στους 600 πόντους, αλλά η φυλή μου έχει πόλεμο με τη δική τους. Ελπίζω να γίνει κάτι. Δεν λέω, μου αρέσουν τα παλιά hardcore games που έτρωγες ξύλο μέχρι να μάθεις να παίζεις, αλλά για καινούριους παίχτες, κάτι τέτοιο δεν είναι κατά τη γνώμη μου καλό "Μαρκετινγκ". (γίνεται εκνευριστικό σε κάποιο σημείο)
 

DeletedUser414

Guest
..............
Και αυτό γιατί ακολουθούσα τις αποστολές, κάτι που θα έκανε ο καθένας.
..............
Αυτό είναι ένα λάθος που κάνουν όλοι οι "άπειροι" παίκτες αλλά και πολλοί από τους (θεωρητικά) "έμπειρους". ;)
Όμως το παρόν παιχνίδι είναι και παιχνίδι στρατηγικής, πράγμα που σημαίνει πως ο καθένας μας θα πρέπει να χρησιμοποιήσει και το μυαλό του και να μην καταπίνει "αμάσητες" όλες τις "υποδείξεις". :)
 

DeletedUser408

Guest
;););););););););););););););););););) με συγχωρητε δε το παιζω εξυπνος απλα εχω τικ κα κελινω το ματακι
 
Κορυφή